reklama

Pád vlády a bieda slovenskej pravice

Dejiny slovenskej politiky sa v polovici októbra obohatili o novú paradoxnú skúsenosť. Vládna pravica spáchala po necelom roku a pol od volieb koaličné harakiri, ktoré z jej členov vlastne nikto nechcel. Faktom je, že pravicové strany premrhali veľkú príležitosť na najmenej štvorročné vládnutie bez Roberta Fica, čo bol ich predvolebný cieľ. Príležitosť, ktorá sa v najbližších rokoch ťažko zopakuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keď premiérka Iveta Radičová po nedohode s SAS spojila hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde, bolo to plne legitímne, keďže išlo pre ňu o natoľko zásadnú tému, že inak by si ďalšie fungovanie kabinetu nevedela predstaviť. Keď poslanci z SAS a OKS na takto spojené témy s ohľadom na svoje svedomie nehlasovali, tiež to bolo legitímne, otázka však je, či si naplno uvedomili dôsledky tohto kroku.

Principiálnosť, ktorou časť koaličných zákonodarcov zdôvodnila svoje nehlasovanie, je síce sympatická, v politike sa však často volí len medzi menším zlom. Krásnym príkladom boli prezidentské voľby v roku 2004. Mnohí pravicoví voliči vtedy zo zásady nehlasovali za kandidáta SDKÚ-DS "komunistu" Eduarda Kukana, aby napokon v druhom kole museli ísť k urnám odovzdať svoj hlas Ivanovi Gašparovičovi, lebo hrozilo, že sa prezidentom stane Vladimír Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom, či posilnenie eurovalu bolo alebo nebolo dobré, je pre bežného človeka ťažko posúdiť. Obidve strany mali svoje argumenty, každá hľadela z iného uhla a inej perspektívy. Určite bolo treba vnímať širšie medzinárodné súvislosti, naše prepojenie s eurozónou a EÚ. Konečný súd povie budúcnosť, a to nielen Grécka, ale najmä tu na Slovensku. V každom prípade, nepodpora SAS a OKS nezmenila na konečnom schválení posilného záchranného fondu eurozóny vôbec nič.

Cena za zásadové postoje v tejto veci sú predčasné voľby, zastavenie plánovaných reforiem, polročné hádky o to, ako dovládnuť, rozklad slovenskej pravice, politické poníženie Ivety Radičovej a výrazné posilnenie Smeru-SD. Tomu teraz stačí na privolávanie volebných hlasov len poukazovať na neschopnosť bývalých koaličných strán ("Toto ste chceli?!") a sľubovať zrušenie ich nepopulárnych zmien, napríklad v zákonníku práce. Z tohto hľadiska treba posudzovať jednotlivé rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak išlo v minulých voľbách o to, či sa pravicovým stranám podarí odstaviť Roberta Fica od moci, tak v tých predčasne nasledujúcich, zdá sa, pôjde v prvom rade o to, či bude mať samotný Smer-SD v parlamente nadpolovičnú väčšinu alebo nie.

Pravicová koalícia sa neschopnosťou kompromisu sama znemožnila a ťažko za tým vidieť niečo iné, než politickú neprezieravosť a ignorovanie predvolebných cieľov (ak neveríme na sprisahania:)).

Marián Holubčík

Marián Holubčík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Žilinčan, Bratislavčan, Východniar Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu